REHABILITACJA SANATORIUM

Wyjazd do sanatorium uzdrowiskowego. Jak wyjechać w 3 miesiące ?

13 lutego 2018

Aktualnie w związku z moją dyskopatią przebywam w uzdrowisku w Kamieniu Pomorskim. Czy warto było zorganizować sobie taki wyjazd przeczytacie w kolejnym wpisie. Teraz opiszę Wam jak złożyć taki wniosek, do jakiej instytucji i jak to wszystko długo trwa.

Rehabilitację w uzdrowisku zaproponował mi mój lekarz rodzinny, podpowiedział mi też jakie należy wypełnić dokumenty. W tym miejscu bardzo mu dziękuję i życzę wszystkim takich lekarzy. Teraz dzielę się z Wami tą wiedzą i wierzę, że z niej skorzystacie z pożytkiem dla Waszego kręgosłupa.

Ważne: Taki wyjazd przysługuje tylko osobom pracującym, dlatego instytucją rozpatrującą wniosek jest ZUS. Jest to najszybszy sposób aby odbyć taką rehabilitację.

ETAP 1 – „ZŁOŻENIE WNIOSKU DO ZUS”

Wniosek pobierzesz ze strony ZUS – Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS

Wydrukuj go i  wypełnij Twoje dane, resztę uzupełni lekarz. Umów się na wizytę u lekarza rodzinnego. Poproś go o wypełnienie pozostałych pól, pieczątkę. Przypuszczam, że walczysz już z dyskopatią dłuższy czas, jesteś po kilku seriach zabiegów rehabilitacyjnych i lekarz uzna to za kolejny etap „naprawy” Twojego kregosłupa. Pismo dostarcz do najbliższego oddziału ZUS. Sama wizyta w Zus-ie zajęła mi ok. 10-15 min. Miła pani poinformowała mnie o rozpatrzeniu wniosku w terminie ok. 3 tygodni. I tu kończy się pierwszy etap. Odpowiedź dostaniesz listem poleconym.

ETAP 2 – „WEZWANIE NA KOMISJĘ LEKARSKĄ”

W moim przypadku odpowiedź otrzymałem przed upływem 3 tygodnia od momentu złożenia wniosku.

Zus wyznacza Tobie w piśmie konkretny dzień i godzinę na stawienie się przed lekarzem orzecznikiem. To on podejmie decyzję o Twoim ewentualnym wyjeździe do sanatorium.

Jak się przygotować na spotkanie z  komisją?

Warto zebrać całą dokumentację medyczną dotyczącą Twojego schorzenia. W moim przypadku były to opisy wykonanych rezonansów magnetycznych odcinka szyjnego i lędźwiowego na przestrzeni ostatnich lat. Najlepiej aby były dość aktualne czyli kilka miesięcy wstecz. Ponadto miałem też w teczce skierowania na operację. Powiedz też lekarzowi jakie są Twoje oczekiwania względem rehabilitacji. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku masz często do wyboru rehabilitację stacjonarną lub poza miejscem zamieszkania. W przypadku tego pierwszego codziennie dojeżdzasz na zabiegi ( koszt zostanie Ci zwrócony przy transporcie publicznym ). Druga opcja to wyjazd na 24 dni do sanatorium, często na drugi kraniec Polski. Jeśli lekarz zadecydował o przyznaniu Ci tytułu kuracjusza ;), zostaniesz skierowany do osoby przydzielającej uzdrowisko i okres odbycia rehabilitacji.

ETAP 3 – ” WYBÓR SANATORIUM”

Przed zgłoszeniem się na komisję musisz mieć już podjętą decyzję o terminie wyjazdu i wybrany ewentualny rejon Polski. Mi panie podały 3 uzdrowiska do wyboru, w okresie styczeń-marzec, wszystkie nadmorskie. Często dane uzdrowisko jest uzależnione od okresu w jakim możesz wyjechać. Warto wcześniej zasięgnąć informacji u znajomych lub w internecie na temat konkretnych miejsc. To ważna decyzja bo wyjeżdżasz na 24 dni w celu podreparowania swojego zdrowia.

Ja wyjechałem nad zalew Kamieński, 7 km od plaży nad Morzem Bałtyckim, do Kamienia Pomorskiego. Czy był to udany wyjazd i jak się do niego przygotować w następnych wpisach.