O MNIE TESTY

Masz bóle odcinka szyjnego ? Kup poduszkę ortopedyczną.

22 września 2016

Kiedy każdy poranek rozpoczął się sztywnością karku i napięciem mięśni szyi postanowiłem zlokalizować przyczynę takiego stanu rzeczy, a właściwie  ciała 😉 . Wizyta u ortopedy zaowocowało skierowaniem na rezonans. Wyniki rezonansu potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia o dyskopatii kręgów poziomu C4-C5-C6. Poniżej zamieściłem pełną diagnozę, abyście mogli porównać z Waszymi wynikami.

Wynik rezonansu odcinka szyjnego

Wynik rezonansu odcinka szyjnego

Od badania minęło już 6 lat. Przez ten czas miałem już 2 skierowania na operację i 2 kolejne rezonanse.Jednak za każdym razem po dość dokuczliwych objawach jak mrowienie, zmniejszenie czucia w rękach, kolejnych atakach rwy barkowej,  przychodziły okresy względnego spokoju i jednocześnie porzucenie myśli o ingerencji neurochirurga. Piszę o tym, nie bez przyczyny. Kolejnym krokiem oprócz wizyty u dobrego, doświadczonego fizjoterapeuty jest zakup poduszki ortopedycznej. Dobra poduszka zwiększa komfort snu i co ważne redukuje nacisk. Rano nie budzisz się „połamany” i sztywny ;). A informacje na ten temat w internecie nie licząc forów są mało wiarygodne.

Ja osobiście przetestowałem 3 różnych producentów: Valde, Sissel i Tempur w ciągu 6 lat.  Aktualnie używam Sissela.

Poniżej moje opinia, bardzo subiektywna. Mam nadzieję,że zawarte wskazówki ułatwią Ci wybór Twojej poduszki.

poduszki ortopedyczne

Od góry: Tempur, Sissel, Valde.


Poduszka ortopedyczna: Valde, rozmiar M, cena: ok 120-150 zł

 1. Twardość: najbardziej „miękka”, co ułatwia szybkie przyzwyczajenie do używania, ale też najmniej odciąża kręgi szyjne.
 2. Kształt: z wycięciem po środku, a więc dla osób preferujących spanie na plecach, na początku uczucie „kołnierza wokół szyi” – mija po 1-2 tygodniach użytkowania. Jak przy każdej poduszce należy wykazać się cierpliwością z przyzwyczajeniu się do początkowego dyskomfortu.
 3. Czas użytkowania: używałem ponad 2 lata, jednak teraz wydaje mi się nieco za miękka w porównaniu z droższymi poduszkami
 4. Ocena: 3/5 – dobra na początek, jeśli masz duży problem z przyzwyczajeniem się do stosowania tego typu poduszki. Z czasem warto zakupić nieco droższe modele.
poduszki ortopedyczne

Widoczne wyprofilowanie poduszek. Od góry: Tempur, Sissel, Valde.


Poduszka ortopedyczna: Sissel, Soft Plus, cena ok. 220 zł

Poduszka Sissel Soft Plus

Sissel Soft Plus

 1. Twardość: średnio twarda, bardziej zbliżona w odczuciu do Tempura.Widoczny efekt termoelastyczny.
 2. Kształt: nie posiada wcięcia po środku, ale za to zdecydowanie lepiej śpi się też na boku. Z dodatkową wkładką, którą można wyjąć i dopasować wysokość poduszki. Ja używam bez wkładki.
 3. Czas użytkowania: aktualnie używam ponad 2 lata, z krótkimi przerwami na poduszkę Tempura.
 4. Ocena: 4/5 – dobra dla osób, które śpią na wznak i na boku. Początkowo trudno się przyzwyczaić, ale trening czyni mistrza. Dobry pomysł z wkładką, co zwiększa szanse na dobre dopasowanie. Aktualnie moja podstawowa poduszka. Polecam. Najlepszy stosunek ceny do jakości.

Poduszka ortopedyczna: Tempur Millenium, rozmiar M, cena ok. 400-500 zł.

Tempur Millenium

Tempur Millenium

 1. Twardość: w moim odczuciu stosunkowo twarda, trudno dopasować rozmiar. Ja stosowałem rozmiar „S” i „M”. Poduszka small okazała się zdecydowanie za niska przy spaniu na boku.  Medium przy spaniu na wznak powodowała napięcie mięśni karku rano po przebudzeniu.
 2. Kształt: posiada wcięcie po środku, najbardziej skomplikowany”design” co sugeruje najlepsze dopasowanie.
 3. Czas użytkowania: próbowałem używać przez ponad 1 miesiąc, jednak zrezygnowałem po braku redukcji napięcia mięśni i zbyt dużej „twardości”.
 4. Ocena: 3/5 – to moja subiektywna ocena. W Twoim przypadku może okazać się najlepsza.

Poduszki Tempur używa także moja żona. Jednak jako alternatywy dla zwykłej poduszki, bo nie jest dyskopatykiem. Model Sonata Pillow i jest nim zachwycona. Okres adaptacji wynosił około 2-3 tygodni. Teraz wyjeżdżając nawet w weekendowe odwiedziny do rodziny, poduszka Tempura obok mazideł jest podstawowym artykułem pierwszej potrzeby.

Tempur Sonata Pillow

Tempur Sonata Pillow

I na koniec kilka podstawowych rad przy zakupie poduszki.

 • tylko test poduszki przez co najmniej tydzień pozwoli Ci dopasować najlepszy rozmiar
 • wg. mnie najbezpieczniejszy  jest rozmiar M zarówno dla kobiet jak i mężczyzn przy średniej budowie ciała, ale patrz punkt wyżej
 • najlepiej kupuj w sklepie stacjonarnym, czasami jest możliwość wymiany poduszki na inny rozmiar lub model w ciągu np. kilku dni po zakupie
 • duże znaczenie ma też sam materac , a zwłaszcza jego twardość i konstrukcja- ja obecnie używam materaca Tempur – czy warto odpowiem w kolejnych wpisach 😉
Poduszki ortopedyczne

Od lewej: Sissel, Tempur, Valde.

Podzielcie się proszę w komentarzach Waszymi spostrzeżeniami na temat poduszek ortopedycznych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: